WAKACJE 2023

Czyli masa szczegółów dotyczących pobytu w okresie wakacyjnym!!! 🙂

WAKACJE - OPIS SZCZEGÓŁOWY
lub Program Ramowy 😉

ORGANIZUJEMY ZDECYDOWANIE NAJINTENSYWNIEJSZE POBYTY WAKACYJNE
Nasze założenie, to minimum 2,5 h dziennie w siodle!!!

Jesteśmy niewielkim Ośrodkiem położonym w sercu Borów Tucholskich! Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju z drugim co do wielkości kompleksem leśnym w Polsce 🙂 
Organizowane przez nas w okresie wakacyjnym kursy przeznaczone są przede wszystkim dla młodzieży.

Zaprojektowane są zarówno dla tych, którzy zaskoczeni jeszcze swoją decyzją całkowicie niedoświadczeni postanowili nauczyć się tego wspaniałego sportu, jak i dla już naprawdę doświadczonych jeźdźców pragnących spędzić wspaniale wakacyjny czas na podziwianiu świata z końskiego grzbietu 🙂 .

Ponieważ jednorazowo przyjmujemy ok. 20 osób, treningi jeździeckie naprawdę stają się elitarną indywidualną szkołą jazdy. Grupę dzielimy dodatkowo na 4 podgrupy po 5 osób, dzięki czemu każdy jeździec jest w swojej grupie zaawansowania i ZAWSZE pod okiem instruktora.

Jazdy u nas prowadzone są zawsze przez dyplomowanych instruktorów i nie istnieje sytuacja, w której dzieci prowadzą innym jazdy!
Zarówno tu, jak i w galerii zwróćcie uwagę, że praktycznie na żadnym zdjęciu nie ma zastępu koni. Niemal zawsze (chyba, że ćwiczenie tego wymaga) jeździcie indywidualnie, samodzielnie powodując koniem i ucząc się jego indywidualnych zachowań.
Prawie każdy poznał sytuację, w której po miesiącach jazd z zaskoczeniem stwierdził, że nie umie wyjechać koniem z zastępu… Temu zapobiegamy już na samym początku 🙂 . Później jest już tylko łatwiej 🙂

Do dyspozycji naszych gości jest prawie 🙂 6 pokoi, przy czym wszystkie zaopatrzone są w łazienki i inne niezbędne elementy wyposażenia 🙂 . Niektóre mają nawet okna 🙂 .

Z całą pewnością możemy również pochwalić się fantastyczną kuchnią 🙂 . Każdy kurs jest indywidualny, więc tak samo jak jazdy, tak i posiłki są przygotowywane pod gust naszych gości. W granicach rozsądku oczywiście 🙂 TAKŻE SZANOWNI KURSANCI – TO NIE SĄ ĆWICZENIA . W DNIU PRZYJAZDU SAMI PROJEKTUJECIE MENU NA CAŁY TYDZIEŃ.

Każda jazda jest ZAWSZE prowadzona przez dyplomowanego instruktora lub trenera, a podczas tych nielicznych chwil, kiedy macie przerwę od koni, zawsze do Waszej dyspozycji są jeszcze dwaj wychowawcy – lub dwoje wychowawców 🙂 … WYCHOWAFCOFCUF? 😉 . Ćwiczymy od świtu do zmierzchu, a właściwie to wielokrotnie po zmierzchu 🙂 również. Z całą pewnością u nas trzeba bardzo się starać, żeby się nudzić 🙂 .

No i chyba najważniejsze… Prosimy rodziców o nie namawianie dzieci na pobyt w naszym Ośrodku w stylu „może jednak polubisz koniki” 🙂 .

Jeżeli przyszły uczestnik nie ma ochoty na jazdę konną czy przebywanie z końmi, z pewnością będzie się u nas męczył wyjątkowo 🙂 . Spędzamy z końmi, przy nich, na nich, w stajni i w jej okolicy nawet i do 7 h dziennie, także wygląda to na kurs dla… naprawdę zawziętych zawodników 🙂 . Oczywiście niezbędnym minimum są 2,5 h jazdy dziennie, reszta zajęć przy koniach jest (tak jak podatki) wyłącznie dobrowolna… 🙂 .

Tak nasze życie, jak i obozy, prowadzimy zgodnie z filozofią:
„Nie da się spędzić z końmi całego życia…

ALE PRÓBOWAĆ TRZEBA” 😉

Każdy moduł tygodniowy to MINIMUM!!! 2,5 h dziennie (2 x 1:15) pełnych obrotów w siodle, szkolenia i zabawy. Poza tym dochodzi siodłanie, czyszczenie i przygotowywanie koni do jazdy, przygotowywanie posiłków i karmienie i pojenie zwierzaków. To wszystko składa się na w sumie 5-6 h przy koniach tak więc… nie za bardzo jest u nas miejsce dla osób nie pewnych swojego zamiłowania do koni.
Każda osoba, która przyjeżdża na okres dłuższy niż tydzień ma gwarancję kontynuacji swojego, dopasowanego do umiejętności treningu – NIE MA SYTUACJI, ŻE ĆWICZY PRZEZ 3 TYGODNIE TO SAMO.

 

Standardowy dzień wygląda następująco:

Pobudka o 7.45 dla pierwszych 5 osób, które chcą pomagać w stajni. O 8.00 do koni i szykujemy im posiłek. Tu cała ceremonia z poznawaniem dawek, składu i dodatków do pasz dla poszczególnych koni. Kiedy wypuścimy konie na pastwisko idziemy na śniadanie. To będzie o 9.00.
O 10.00 pierwsze dwie grupy maszerują do koni, siodłają je i zaczynamy maneżami. Pierwsza jazda oczywiście służy głównie poznaniu Was i Waszych umiejętności jeździeckich. O 11.45 zmiana grup i męczymy następnych 🙂 . O 13.00 koniec jazd, (czyszczenie sprzętu, wyprowadzanie koni bezpośrednio po jeździe) o 14.00 mamy obiad i zaraz po nim śmigamy do koni. Przed Wami wyjazd w teren. Zawsze z instruktorem, na naprawdę dobrych koniach, w drugim co do wielkości kompleksie leśnym w Polsce – a to jest już prawdziwa przygoda.
Około godziny 19.00 kolacja – tym razem wyjątkowo my pierwsi 🙂 i dopiero koło godziny 21.00 ruszamy karmić konie. Potem mamy już czas dla siebie 🙂
Każdy taki tydzień to nie „coś tam” na maneżu! W zależności od pogody, zaawansowania uczestników i ich chęci prowadzimy bardzo zróżnicowane jazdy. Dzięki dużemu doświadczeniu i uprawnieniom oferujemy Wam naprawdę szeroki wachlarz zajęć z końmi. Od podstaw ujeżdżenia, przez elementy skoków aż do podstaw technik naturalu. Podstawy dlatego, że nawet wakacji nie starczyłoby na ogarnięcie tematu 🙂 .

 

Pamiętajcie – mimo, że wielu z Waszych znajomych twierdzi (lub może tak twierdzić – my spotykamy się z tym bardzo często), iż w drugim dniu nauki nie jest możliwe zebranie konia, zagalopowanie czy też przejście do półsiadu na drążku – z przyjemnością pokażemy jak bardzo się mylą! Nasze metody, nie tylko są inne. Są po prostu dużo szybsze i nieporównywalnie bezpieczniejsze 🙂 .

Jeżeli chodzi o techniki jazdy – Chcielibyśmy Was, naszych gości, przygotować na swego rodzaju szok jeździecki.

Wiele osób, które już umieją jeździć z zaskoczeniem stwierdzi, że nie trzeba już UDERZAĆ łydkami ani „wypychać” biedactwa tak, żeby mu sierść z grzbietu złaziła, żeby koń ruszył czy też pojechał kłusem. Nagle okazuje się, że wodze mogą być ewentualnie POMOCĄ a nie środkiem przy hamowaniu. Nauczymy Was, jak mówić własnym ciałem tak, żeby koń swobodnie Was rozumiał i CHCIAŁ z Wami współpracować. Pokażemy Wam wiele zaskakujących i za razem prostych rzeczy, które sprawią iż na nowo odkryjecie jazdę konną. Pokażemy Wam, że nie bat i ostrogi, a wykorzystanie naturalnych odruchów, znajomość choćby podstaw anatomii i psychologii koni sprawią, że Wasz wierzchowiec będzie CHCIAŁ dla Was pracować. Będzie ruszał z miejsca mimo, że nikt z obserwatorów nie będzie wiedział czemu, będzie jechał kłusem wyciągniętym lub zebranym w zależności od tego, czy Wy tego chcecie, wreszcie będzie zagalopowywał od muśnięcia.

NIE SĄ TO KONIE SPECJALNIE PRZYGOTOWANE
JESTEŚMY NORMALNYM OŚRODKIEM JEŹDZIECKIM
LECZ ZUPEŁNIE INNYM!!!

   Ale… przyjedziecie, zobaczycie.

Myślicie, że „JOIN UP” jest dla wybrańców? Niekoniecznie – trzeba co prawda co nieco potrafić, mieć świadomość, że nie jest to wcale tak cudownie piękne i delikatne, jak to opisywał Monty Roberts, ale są sytuacje, w których się przydaje i jest dużo łatwiejsze, niż przypuszczacie 🙂
Pamiętajcie – nie wyobrażajcie sobie jeszcze, o ile lepiej będziecie jeździć, nie myślcie o tym, co możecie zrobić na koniu, na którym wydawało się, że czegoś się nie da!
Najpierw nas sprawdźcie!

Uff – no to by było na tyle 🙂

A nieee!!!! To nie wszystko!!! Do tej pory pisaliśmy wyłącznie o czysto jeździeckiej naturze naszego Ośrodka 🙂 – a to nie wszystko!!! Czas powiedzieć o tym, co również można zrobić DODATKOWO I POZA GENERALNYM PROGRAMEM POBYTU OBEJMUJĄCYM JAZDĘ KONNĄ. Są to zajęcia dodatkowe, na które z przyjemnością poświęcamy czas, jeżeli tylko Wy będziecie mieć na nie ochotę 🙂 !

Przede wszystkim: organizujemy naszym uczestnikom takie rozrywki, jak: Ognicha z różnymi rzeczami na kiju, imprezy i zabawy przy własnym, wielkim (wielkości małego samochodu) kominku. Ale to nadal nie wszystko! Poza tym mamy w pobliżu do dyspozycji sprzęt pływający i korzystamy z uroków pobliskich jezior. Najfajniejszą sprawą są chyba SPŁYWY kajakowe (nie są wliczone w cenę pobytu, ponieważ przecież nie każdy musi z nich korzystać). Jeżeli wystarczy nam tylko czasu, lub upał jest nie do zniesienia wybieramy się na spływ. Oczywiście zawsze pod opieką i w kapokach 🙂 . Zabawa jest świetna, ponieważ płyniemy Wdą. Genialna rzeka, która w spokojnych miejscach sięga nam do pasa i całe dno pokryte jest piaskiem 🙂 . Można się taplać, chlapać i szaleć do woli. Później wsiadamy do kajaków, kilka zakrętów spokojnym nurtem i znów mamy Eden i odpowiednią ilość zabawy, wody i humoru w NAJPIĘKNIEJSZYCH miejscach, jakie można sobie tylko wyobrazić. Cóż. Mógłbym mnożyć zajęcia dodatkowe, które robimy, ale pewnie i tak tego nikt nie czyta, więc zwyczajnie przestanę 🙂 .
A jeździliście kiedyś konno nocą? Jesteśmy w tym dobrzy 🙂 . Mamy specjalnie przygotowane trasy, na których macie pewności, że nic Was nie spotka – najczęściej ;). Jeździmy tak od wielu lat i uwierzcie mi: leżąc na końskim grzbiecie o 2 w nocy i patrząc w niebo… nie chce się być nigdzie indziej. Znaczy marudy oczywiście chcą być w łóżku, ale takich u nas nie ma 🙂 . Genialne – ci, co przeżyli z pewnością potwierdzą.
A może wstaliście kiedyś o 3.30, żeby z siodła obejrzeć wschód słońca? U nas, obawiam się, Was to spotka…

Tych nielicznych, którym się uda dodzwonić, skontaktować i doczekać na odpowiedź mailową oczywiście serdecznie zapraszamy 🙂 🙂 🙂 🙂 !!